Foundation - The Keystone 2860H32A2M
Built by Champion Homes
Manufactured
Home  →  Floor Plans  →  Foundation – The Keystone 2860H32A2M
Overview
Share this home
Bedrooms 3
Bathrooms 2.00
Square Feet 1600
Length 60' 0"
Width 26' 8"
Sections 2
Stories 1
Style Ranch
Tours & Videos
Specifications
Exterior Wall Studs: 2×4 Exterior Walls
Floor Decking: 19/32” Floor Decking
Floor Joists: 2×6 Floor Joists, 16” On Center (26’8” wide) / 2×8 Floor Joists, 16” On Center (15’2” wide)
Interior Wall On Center: 24” OC (16” OC if Load Bearing)
Interior Wall Studs: 2×3 Interior Walls
Roof Load: 20lb Roof (15’2” Wide) / 30lb Roof (13’4” & 26’8” Wide)
Side Wall Height: 8’ Sidewall Height
Insulation (Floors): R11
Insulation (Walls): R11
Insulation (Ceiling): R22
Front Door: 36×80 Steel Front Door
Rear Door: 34×76 Outswing Rear Door
Roof Pitch: Nominal 3:12 Roof
Shingles: Asphalt Shingled Roof
Siding: Vinyl Siding
Window Type: Low-E Vinyl Windows
Exterior Lighting: Exterior Lights at All Doors
Ceiling Texture: Drywall Ceiling with Orange Peel Finish
Ceiling Type Or Grade: Flat Ceiling Throughout
Safety Alarms: Smoke Detector(s) (per print) / Carbon Monoxide Detector (cannot omit)
Interior Doors: 2-Panel White Doors, Butterfly Hinges
Interior Lighting: Glass Light Globes / White Single Bulb Lights in Closets
Electrical Service: 100 AMP Electrical Panel on SW (200 if DW)
Furnace: Electric Furnace
Washer Dryer Plumb Wire: Plumb & Wire for Washer & Dryer
Water Heater: 30 Gallon Electric Water Heater
Bathroom Sink: Plastic Sink(s)
Bathroom Lighting: Single Light Over Vanity Mirrors – Both Baths
Bathroom Countertops: Laminate Countertops & Edge Throughout
Bathroom Faucets: Dual Knob Faucets
Bathroom Fans: Vent Fan(s)
Bathroom Bathtubs: 60” Tub, Single Lever Faucet w/ Anti-Scald Faucet
Kitchen Sink: 6” Stainless Steel Double Bowl Sink
Kitchen Refrigerator: 18 CF Frost Free Refrigerator (black or white)
Kitchen Range Type: 30” Electric Range (black or white)
Kitchen Range Hood: 30” Vertical Range Hood (black or white)
Kitchen Countertops: Laminate Countertops & Edge Throughout
Kitchen Cabinetry: 32” Overhead Cabinets with 28” Doors