Ascend - The Sydney 3276H42DRS
Built by Champion Homes
Manufactured
Home  →  Floor Plans  →  Ascend – The Sydney 3276H42DRS
Overview
Share this home
Bedrooms 4
Bathrooms 2.00
Square Feet 2306
Length 76' 0"
Width 30' 4"
Sections 2
Stories 1
Style Ranch
Tours & Videos
Specifications
Additional Specs: Removable Hitch / 24” O.C. Rafters / Overhead Air Ducts / OX Thermoply® Board Sheathing / Marriage Line Thermal Gasket
Floor Decking: Exposure 1 Rated 23/32 OSB Tongue & Groove Floor Decking
Floor Joists: 2x6 Floor Joists 16” O.C. - 28’ Wide Homes • 2x8 Floor Joists 16” O.C. - 32’ Wide Homes
Interior Wall On Center: 16” O.C.
Interior Wall Studs: 2x4 Marriage & Interior Walls
Side Wall Height: 8’ Sidewalls with Flat Ceilings (Stomp Texture)
Insulation (Floors): R-22 Floor Insulation
Insulation (Walls): R-19 Wall Insulation
Insulation (Roof): R-38 Roof Insulation
Eaves: HardiePanel® Eaves
Additional Specs: (1) Exterior Water Faucet / (1) Exterior GFI Outlet
Front Door: 38x82 with Storm
Rear Door: 9-Light Inswing with Storm
Roof Pitch: Nominal 3/12 Roof Pitch
Shingles: 30-Year Architectural Shingles
Siding: Vinyl Siding
Window Type: Low-E Thermal Pane Windows / Window Lineals
Baseboards: 3 1/4” Deluxe Baseboards
Ceiling Texture: Tray Ceiling or Beams in Every Living Room (Excluding Valencia)
Molding: 3” Deluxe Crown Moulding
Wall Finish: Finished Drywall Throughout
Interior Doors: 3-Panel Interior Doors
Interior Lighting: Can Lights in Living Room, Family Room, Den, Bedrooms & Hallway
Interior Flooring: Linoleum
Additional Specs: Residential Shelving in all Primary Closets with 72” Framed Mirror (Where Possible)
Carpet Type Or Grade: 25oz Shaw® Carpet in Bedrooms
Home Entertainment: Entertainment Center or Entertainment Wall in Every Living Room or Family Room
Additional Specs: Black Faucets, Doorknobs, Hinges, Cabinet Pulls, Etc. Throughout
Electrical Service: 200 Amp Electrical Panel / Nail-On Electrical Boxes
Shut Off Valves Throughout: Water Shutoffs Throughout
Water Heater: 50-Gallon Electric Water Heater
Water Shut Off Valves: Whole Home Water Shutoff
Bathroom Sink: (2) Sinks in Primary Bath (Where Possible) / Rectangle Porcelain Sinks
Bathroom Lighting: Can Lights
Bathroom Flooring: Linoleum
Bathroom Countertops: Rolled Edge Countertop
Bathroom Additional Specs: Black Noire Framed Mirrors in Baths
Bathroom Backsplash: Post Form Rolled Backsplash
Bathroom Shower: Fiberglass Tubs & Showers / 72” Duma Wall Shower with Glass Wall in all Primary Baths
Bathroom Toilet Type: Porcelain Elongated Toilets
Kitchen Sink: 8” Deep Double-Bowl Stainless Sink
Kitchen Range Type: Stainless Steel 30” Coil Top Range
Kitchen Range Hood: Stainless Steel & Glass Euro Style Range Hood
Kitchen Lighting: Can Lights
Kitchen Flooring: Linoleum
Kitchen Dishwasher: Stainless Steel Dishwasher
Kitchen Countertops: Rolled Edge Countertop with (2) Rows of Tile & Behind Range to Ceiling
Kitchen Cabinetry: RTF White or Wood Cabinet Doors, Drawers, & Stiles / Soft Close Drawers & Doors / Lined Cabinets / Center Shelf in Base Cabinet / 42” Overhead Cabinet with Finished Shelves